Wiosna w formie – moda na izotoniki

Wiosna to czas kiedy w tempie błyskawicznym zapełniają się siłownie i sale fitness.

W zapale noworocznych postanowień obiecujemy sobie, że zadbamy o formę, zgubimy zbędą kilogramy i ogólnie będziemy żyć zdrowiej i sprawniej. Zaczynamy od..  zakupów: nowe buty sportowe, nowy strój torba sportowa i produkty wspomagające spalanie kalorii bądź budowanie mięśni. Na liście naszych nowych sprzymierzeńców jest także izotonik. Czym jest, czy na prawdę go potrzebujemy i czy da się zastąpić ten sklepowy zdrowszym, przygotowanym samodzielnie – wyjaśniamy 🙂

Prawidłowy skład

Napój izotoniczny to płyn mający na celu wyrównanie poziomu wody i elektrolitów wydalanych z organizmu podczas wysiłku fizycznego i związanego z tym wydzielania potu. Odpowiada także za uzupełnienie witamin i soli mineralnych i w niewielkim stopniu węglowodanów. Przeznaczony jest głównie dla osób które ćwiczą często i intensywnie, pracując wysiłkowo w jednym cyklu treningowym co najmniej przez godzinę. W jego składzie powinny znaleźć się witaminy, minerały oraz węglowodany w celu uzupełnienia energii. Dodatkowo, izotonik powinien zawierać potas a także wapń i magnez odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych w mięśniach. Brak tych ostatnich może być przyczyną bolesnych skurczów mięśni i utraty elektrolitów w czasie treningu. 

Izotonik nie dla każdego ?

Napoje izotoniczne powinni stosować przede wszystkim ci, którzy trenują dużo i intensywnie dyscypliny wytrzymałościowe jak chociażby maratończycy, biegacze długodystansowi, chodziarze, kolarze, piłkarze, łyżwiarze czy pływacy. Nawadnianie się izotonikiem podczas treningu czy zawodów to najszybszy sposób na dostarczenie kolejnej porcji energii i uzupełnienie wydalonych z potem minerałów. Nie obciążają żołądka co w tego rodzaju dyscyplinach jest niezwykle istotne. 
Z izotoników zawierających w składzie węglowodany nie powinni korzystać sportowcy amatorzy, dla których wysyłek fizyczny to forma relaksu czy chwilowego zmęczenia podczas 50-minutowych zajęć fitness.  Pijąc izotoniki, osoby te dostarczają tylko dodatkowych kalorii, które należy spalić aby nie odłożyły się w postaci tkanki tłuszczowej. Tu wystarczy odpowiednio zmineralizowana woda mineralna.

Nie należy sięgając na półkę z napojami, wybierać tych najbardziej kolorowych,  których skład przyprawia co najmniej o zawrót głowy. Idealnym rozwiązaniem  dla wszystkich miłośników sportu może być dobrze zbilansowana woda mineralna. 

Wodą o idealnym składzie, zbliżonym do właściwości izotonika jest właśnie woda Jantar. 

Dlaczego warto wybrać właśnie tą wodę? 

  • jest średnio zmineralizowana;
  • jako woda chlorkowo-sodowa szybko i skutecznie nawadnia;
  • posiada odpowiedni poziom sodu, potasu oraz chlorku, przez co zapewnia utrzymanie wewnętrznej równowagi wodno-elektrolitowej, co jest ważne właśnie podczas wysiłku fizycznego;
  • cechuje ją doskonały stosunek potasu do sodu (zbliżony do rekomendowanego w badaniach na poziom elektrolitów w osoczu), wspomaga działanie pompy sodowo-potasowej;
  • posiada wodorowęglany HCO3 , będące doskonałym czynnikiem dla sportowców oraz poprawiającym przyswajalność wapnia i magnezu;
  • ma zasadowy odczyn pH 7,4, dzięki czemu przeciwdziała zakwaszeniu organizmu;
  • nie zawiera metali ciężkich ani pestycydów;
  • nie wykazuje stężenia izotopów radonu, radu ani uranu;
  • nie wykazuje promieniowania alfa ani beta;
  • nie zawiera żadnych substancji chemicznych które wydłużają terminu przydatności do spożycia.


Kolorowe urozmaicenie

Dobrej jakości wodę można wzmocnić naturalnymi sokami owocowymi bądź innymi składnikami, które dodadzą energii, poprawią i urozmaicą jej smak. Podpowiadamy jak przygotować samemu kolorowy izotonik, który w składzie będzie miał tylko naturalne składniki (żeby napój był  energetyczny należy do wody Jantar dodać odrobinę dobrej jakości miodu) .

Cytrusowy: woda Jantar 500 ml, 2 łyżki miodu, sok wyciśnięty z połówki cytryny lub pomarańczy lub grapefruita. 

Jabłkowo-miętowy: 1 szklanka świeżo wyciśniętego soku jabłkowego, garść świeżej mięty roztartej ze szczyptą soli, 500 ml wody Jantar.

Imbirowy: 2 łyżki miodu, 500 ml wody jantar, 1 cm korzenia imbiru startego na tarce o drobnych oczkach, sok wyciśnięty z jednej cytryny. 

Truskawkowy: woda Jantar 500 ml, 7 truskawek (mogą być mrożone) – zblendowane, sok z 1 pomarańczy i 1 cytryny, 1 łyżeczka miodu. 

Każdy z przygotowanych izotoników dodatkowo można wzmocnić łyżeczką sproszkowanej Witaminy C Jantar . Wpłynie to pozytywnie na funkcjonowanie układu krwionośnego i obniżenie ciśnienia krwi zredukuje uczucie zmęczenia po treningu i ochroni komórki przed stresem oksydacyjnym.