change language to english change language to polish
menu

Wody mineralne Jantar

Wpływ azotanów na negatywny rozwój płodu

Azotany zawarte w wodzie negatywnie wpływają nas rozwój płodu w łonie matki.

Zdrowy styl życia kobiet w okresie ciąży, w tym prawidłowe odżywianie i nawodnienie, jest podstawowym warunkiem pomyślnego przebiegu ciąży i zdrowia noworodka. Oraz więcej badań wskazuje, że sposób żywienia kobiety w okresie ciąży ma istotny wpływ na zachorowalność pokolenia osób dorosłych. Co więcej, niektóre leki czy substancje znajdujące się w produktach spożywczych mogą mieć wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Oprócz oczywistych środków, które możemy wrzucić do grupy leków, warto zwrócić również uwagę na jakość wody i ewentualne zanieczyszczenia, które możemy w niej znaleźć. Mogą one być szczególnie ważne dla rozwoju płodu.  

Ciekawe badania na dużej grupie kobiet w ciąży, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że spożycie wody zawierającej azotany czyli zanieczyszczeń, które nie powinny tam się znaleźć, mogą zwiększać ryzyko wad wrodzonych u dzieci. Najbardziej niebezpieczna jest ekspozycja na azotany w pierwszym trymestrze ciąży, która może prowadzić do zmian rozwojowych płodu.

Azotany zwiększają ryzyko:

◦ Blue baby syndrom

◦ Ryzyko uszkodzenia cewy nerwowej

◦ Rozszczep kręgosłupa, rozszczep wargi górnej i rozszczep podniebienia 

Za mechanizm powstawania podejrzewa się powstawanie w żołądku nitrozoamin, które mają potencjał taratogenny.  

Według wyników badań kobiety, które urodziły niemowlęta z wadami wrodzonymi, spożywały codziennie większe ilości azotanów wraz z wodą niż kobiety, które urodziły zdrowe niemowlęta.

Badanie wykazało, że:

• Matki spożywające codziennie 5 mg azotanów w wodzie pitnej, były w grupie matek, które dwukrotnie częściej rodziły niemowlęta z rozszczepem kręgosłupa niż matki, które dostarczały jedynie 0,91 mg azotanów w wodzie

• Matki spożywające 5,4 mg lub więcej w porównaniu do kobiet spożywających 1 mg azotanów były narażone blisko 2 krotnie częściej na ryzyko urodzenia niemowląt z niedowładem kończyn, rozszczepem podniebienia i wargi

Badania opublikowano w Environmental Health Perspectives

 

W okresie ciąży zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się stopniowo, natomiast bardzo mocno od samego początku zwiększa się zapotrzebowanie na składniki mineralne. Dlatego warto zwrócić uwagę w tym okresie na jakość dostarczanych produktów spożywczych oraz jakość wody żeby dostarczyć we względnie niskiej kaloryczności dużo produktów o wysokiej wartości odżywczej, warto w tym czasie pić wodę o średniej mineralizacji.

 

W trakcie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych, szczególnie warto w trakcie ciąży zwrócić uwagę na wapń, magnez oraz jod.

 

Woda Jantar jest również świetnym źródłem minerałów, ale co najważniejsze woda JANTAR jest bardzo czystą wodą pozbawioną szkodliwych azotanów, azotynów, metali ciężkich oraz szkodliwego promieniowania, co nie dotyczy wszystkich wód na rynku.

 

Woda Jantar o średniej mineralizacji:

  • Jest naturalnie czysta - niska zawartość azotanów
  • Zawiera minerały i elektrolity
  • Ma przyjemny smak
  • Jest naturalnie alkaliczna
dotacje
dotacje

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących promocjach to zapisz się do naszego newslettera

Humans: please leave this field blank.